Başlangıcı Yaptık

Merhaba arkadaşlar,

Buradan mümkün olan en kısa zaman aralıkları içinde sizlere yapmak istediğimiz proje hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Yapmak isteğimiz proje, sıfırdan bir quadrotor yapmak.

Quadrotor nedir?

Quadrotor, dört rotorlu bir hava aracı dır. Diğer bir ismi de Quadrocopterdir. Quadrotor, uzun yıllar önce gündeme getirilen ancak o dönemde yeterince ilgi bulamayan , daha sonra özellikle askeri alanda aranan bir araçtır. Bu gün pek çok ülkenin ordusu bu sistemlerden yararlanmaktadır.

quadrotor

quadrotor

Projemizde şuan 8 mühendislik öğrencisi ve proje koordinatörü olarak da bir yazılım mühendisi bulunmaktadır. İlk toplantımızda bu 8 arkadaşı; 2 şer kişilik gruplara ayırarak, her gruba da belli bir konu verdik. her grup kendi konusunu öğrenip bu alanda bilgisini tamamladıktan sonra diğer sunumunu yaparak diğer konulara geçecek.

Projenin teorik kısmını öğrenmek için bize faydalı olabilecek yazılı ve görsel dökümanları araştırmaya koyulduk ve internette karışımıza Georgia Institute of  Technology (Georgia Tech)’den Electrical and Computer Engineering bölümü, Control of Mobile Robots alanında uzman Professor  Dr. Magnus Egerstedt’in 8 haftalık eğitim videoları çıktı. her bir hafta ortalama bir buçuk saat. Bununla beraber çok fazla olmamakla beraber türkçe döküman da elde ettik.

Bu araştırmalar sonucu quadrotorun çalışma prensibini yüzeysel olarak öğrendik. Fakat teori kısmına hakim olabilmek için araştırmalarımız bir süre daha devam edecek.

Projemizde bize yardımcı olması için de ARDUINO ile tanıştık. Arduino açık kaynaklı bir elektronik prototip geliştirme platformudur. Ardunio ile ilgili de “Tutorial Series for Arduino” eğitim videoları bulduk. Çalışmalarımıza bu videoların katkısı ile devam etmeye çalışacağız. Ve mümkün olduğu kadar yaptıklarımızı yazılı ve görsel olarak,  paylaşmak üzere paylaşmak üzere belgelendireceğiz.
Şimdilik yazacaklarım bu kadar arkadaşlar. Bahsettiğim eğitim videolarının linkleri de sayfanın altında mevcut. Hayırlı çalışmalar, kolay gelsin.

18.04.2013 – Ankara

Control of Mobile Robots (Professor  Dr. Magnus Egerstedt)

https://class.coursera.org/conrob-001/lecture/index

Tutorial Series for Arduino;

http://www.youtube.com/course?list=ECA567CE235D39FA84

ozturkgokhan hakkında

Electrical and electronics engineer. In turkey.

Nisan 20, 2013 tarihinde Quadrotor içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: